Burak’ı kazanırsak - İbrahim GÜRSEL
 
  Burak’ı kazanırsak - İbrahim GÜRSEL   

Hala eski günlerin, hayallerin peşinde Kocaelispor’u takip etmeye devam ediyoruz. Dün sabah, önce Kayseri’ye inince bir eziklik hissettim. Geniş caddeleri, raylı toplu taşıma sistemi ile, mükemmel bir kente geldiğimi fark ettim.

Sonra Kadir Has Spor Kompleksine geldim. İnsan ister istemez komplekse giriyor. Kadir Has Stadı mükemmel. Çevresinde aynı mükemmellikte başka tesisler. Bizim maçımız da bu kompleks içindeki Dış Statlardan birinde oynandı.

Kayseri Şeker’in taraftarı yok. Kocaelispor açısından maçın şartları gayet rahattı. Ama takım, özellikle ilk yarıda çok kötü, çok tutuk oynadı.

Kocaelispor’un geçen yılki oyun sistemi tamamen, “Topu Doğan’a at, gerisine karışma “ sistemiydi. Bu yıl Faruk Sarman ister istemez farklı sistemler üzerinde çalışıyor. Ancak özellikle ilk yarıda pas yapamadık. Rakip kaleye hiç gidemedik. Çok kötü bir görüntü çizdik.

Öyle sanıyorum ki, yönetimin bu takım için “Play-off” hedefi koymasını, bu genç çocuklar kaldıramadılar. Başkan Nebil Uzun ve yönetim, her an takımın yanında. Genç futbolcular yüksek beklenti karşısında eziliyor ve bu yükü taşıyamıyorlar.

Dün maçın ilk 10 dakikası içinde kaleye çekilen iki şutta, kaleci Rıza topu elinden sektirdi. Rıza, bu takımın en tecrübeli oyuncusu. Ama o kadar gergindi ki, oyun içinde hastalandı. İstifra etti. Saha içinde ilaç tedavisi uygulandı, oyuna öyle devam etti.

34 ncü dakikada geriye düştük. Biz maçın ilk yarısı boyunca hiçbir olumlu hareket yapamadık, rakip kaleye gidemedik.

Faruk Sarman, ikinci yarıya iki değişiklikle başladı. Melih Ahmet’in yerine Burak, Serhat’ın yerine Korhan oyuna girdi. İkinci yarının hemen başında defanstan çıkmaya çalışırken rakibe kaptırdığımız top ikinci gol olarak kaleye girdi.

Kocaelispor 2-0 geriye düşünce, sanki takımın üzerinden yük kalktı. Burak’ın oyuna girmesiyle de, artık santraforlu bir düzene geçilmiş oldu.

Kocaelispor camiasının artık Burak Özgür Subaş adını bir kenara yazmaları lazım. Bu çocuk henüz 17 yaşında. 1.90 boyu var. Sırım gibi.. Kocaelispor’un belki Saffet’lerden, Raşit’lerden, Güvenç’lerden bu yana hiç bulamadığı santrafor tipi. Hafta içinde kupa maçında bir devre oynamıştı. Dün ilk lig maçına çıktı. İlk golünü de attı. 7 1nci dakikada Barış’ın soldan getirdiği topa, çok düzgün vurdu. Kocaelispor bu sezon Barış Özgür Subaş’ı kazanırsa, bu bile çok büyük bir kazançtır.

Oyunun son 20 dakikasında roller tamamen değişti. Kayseri Şeker skoru korumak isterken, bizim çocuklar yüklendi. Son dakikada Sercan’la kaçan bir golümüz var. Ligdeki 3 ncü maçımızı da puansız kapattık. Belki de, şu “Play off” hedefini gözden geçirmek, bu yıl da hedefi “Ligde kalmak” olarak belirlemek, futbolcuların üzerinden baskıyı kaldırmak lazım.

Dün en dikkat çeken olay, Kocaelispor’un ve Türk futbolunun gelecekteki santraforu Burak Özgür Subaş’ın kariyerindeki ilk lig golünü atması olmuştur.

Kaynak: Özgür Kocaeli
Okunma :2607