İsmet ÇİĞİT - Orhan Görsen’e teşekkür borçluyuz
 
  İsmet ÇİĞİT - Orhan Görsen’e teşekkür borçluyuz   

Kocaelispor, bu sezon bulunduğu Türkiye 3 ncü Liginde ligde kalmayı, gelecek sezon da aynı ligde oynamayı garantiledi.

Kocaelispor açısından bu sonuç; G.Saray’ın Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde Real Madrid’i yenmiş olmasından, Fenerbahçe’nin Avrupa Ligi’nde yarı finale kalmasından çok daha önemli ve değerlidir.

Kocaelispor bu sezon da küme düşseydi, artık düşeceği başka lig kalmadığı için amatör kümede mücadele etmek zorunda kalacaktı. Eminim, böyle olmasını isteyen, bekleyen çok kişi de vardı. Bu sezon her şeye rağmen ligde kalarak onları üzdüğümüz için özür dileriz. Ama biz, kalbinde Kocaelispor sevgisini yok etmeyenler mutluyuz, umutluyuz. Bu yazıyı da o coşkuyla yazıyorum.

AKP’lilerin ben ve benim gibi insanlar için ağızlarından düşürmedikleri bir tekerleme vardır: “Onların, gözü görmez, kulakları duymaz, kalpleri mühürlüdür. Yapılanları anlamaz” derler.

Aynı şeyleri ben de onlar için Kocaelispor konusunda söyleyebilirim. AKP’nin kendi memleketine sevdalı milletvekilleri, bakanları kentlerinin takımına her türlü desteği verirler. Orduspor’un bütün maçlarına bakın. İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin, deplasman maçlarını bile takip ediyor.

Bizim Sayın Büyükşehir Başkanımız, bir parti toplantısı için bulunduğu Kahramanmaraş’tan dönerken, tesadüfen Kocaelispor kafilesi ile aynı uçağa biniyor. Sayın Başkan’ın o gün Kocaelispor takımının Kahramanmaraş’ı 3-1 yendiğini bilmesini beklemiyorum. Ama en azından dönüp, Kocaelisporlulara bir selam vermesi gerekmez mi?.. Nasıl bir öfkedir, nasıl bir kindir ki, uçakta selamı bile esirgiyor.

Bu nedenle, Kocaelispor’u yok sayanlara, bu kulübün kapanmasını, yok olmasını bekleyenlere, kısaca Kocaelispor tarihini hatırlatmak istiyorum:

Kocaelispor Kulübü, Türkiye’deki pek çok şehir takımı gibi 1966 yılında kuruldu. Aynı yıl

2 nci Lig’de mücadeleye başladı. Bu kulüpte çok önemli insanların, bu kent sevdalılarının, bu kentten seçilmiş siyasetçilerin emeği vardır. 1979-80 sezonunda şampiyon oldu. Sonra küme düştü. 1991-92 sezonunda Türkiye Liglerinde rekor kırarak, en yakın takipçisine 23 puan fark yaparak yeniden 1 nci Lige yükseldi.

Kocaelispor takımı, 1992-93 sezonunda 1 nci Ligde ligin ilk yarısını lider tamamladı. Türk futbolunda Anadolu devrimini başlatan kulüp oldu. Aynı yıl sezonu 4 ncü bitirdi, Türkiye’yi Avrupa’da temsil etti. 1995-96 sezonunda 1 nci Ligi 5 nci bitirip, yeniden Avrupa’ya çıktık. Bu kulüp, 1996-97 ve 2001-2002 sezonlarında iki kez Türkiye Kupası’nı kazandı. 1995-96 sezonunda bu kulübün genç takımı Türkiye Şampiyonu oldu.

Kocaelispor 1986-87 sezonuna 2 nci Lig’de başlamıştı. Dönemin Belediye Başkanı rahmetli Necati Gençoğlu, Başbakan’ı rahmetli Turgut Özal’dı. Siyasi erk bastırdı. Danıştay kararı ile, küme düşen Kocaelispor ve Bursaspor yeniden 1 nci Lige alındılar. Sonra düştük, çıktık. Son kez 2 nci Lig şampiyonluğumuz 2007-2008 sezonunda gerçekleşti. Hani o İzmir’de Altay’ı yenip şampiyonluğumuzu ilan ettiğimiz, kent büyüklerinin şampiyonluk kupasını kucağına alıp, üstü açık otobüste İzmit’e hava attığı sezon.

Sonrası malum. Büyükşehir Başkanımız, paraları manevi evladı Serhan Gürkan’ın hesabına aktardı. Milyonlarca TL para çarçur oldu, Kocaelispor batırıldı. Kocaelispor Türkiye’nin en batık, en sahipsiz takımı oldu.

Burada Kocaelispor efsanesini yaratan adam olan Sefa Sirmen’in de bir büyük günahından söz etmek lazım. Başkanı olduğu KEV’in mülkiyetinde gözüken takıma ait tesislerin bir otel olarak kiralanması, Kocaelispor’un oradan dışarı atılması kabul edilebilir şey değildi.

Kocaelispor’u bitirmek, yok etmek isteyenler, bir de Körfez FK kurdular. Transfer yasağı olan Kocaelispor’un elindeki yetenekli, yıldız adayı futbolcuları hiç bedel ödemeden aldılar, götürdüler. O çocukları da çarçur ettiler. Bugün, toplam değeri 500-600 bin Euro olan Kocaelispor ligde kalışını ilan etti. Ama 7-8 milyon Euro harcanarak kurulan, sözde 2 yıl içinde Süper Lige çıkacak olan Körfez FK hala sürünüyor.

Kocaelispor kapanmak üzereydi. Bitmişti, bitirilmişti. AKP’liler yok olmasını istiyordu ve bunun için her şeyi yapmışlardı. Bu takımın eski futbolcusu, kaptanı Orhan Görsen ortaya çıktı. Orhan Görsen öyle çok zengin, varlıklı bir adam değil. Ama bu kentte herkesin sorumluluktan kaçtığı, kimsenin hayırlı bir iş yapmaya yanaşmadığı dönemde Orhan Görsen kulübü sahiplendi. Kapanmasını önledi.

Bu sezona takım eksi 3 puanla, kadrosunda 17-20 yaş grubunda çocuk denecek futbolcularla başladı. Buradan da düşsek, daha altı yoktu. Bitiyorduk. Orhan Görsen, takımı daha da alta düşmekten kurtardı.

Öyle bir kentte yaşıyoruz ki, bu mucizeyi gerçekleştiren adama bile iftira atılıyor. Görsen, benim yaşıtım, arkadaşım. Başkanlığı bırakmak istiyor. Geçenlerde neden diye sordum. Şöyle yanıt verdi:

“-Ben yalancılık yapamıyorum. Futbolcuya, ödeme konusunda söz veriyorum. Ama destek yok, para yok. Vadesinde parayı ödeyemeyince, ben o futbolcunun yüzüne bakamıyorum. Mahcup oluyorum. Bunu taşımam.”

Orhan böyle bir adam. O ve gencecik çocuklar bir mucizeyi gerçekleştirdi. Yunus Pehlivan’ın besleme takımı FK hala sürünürken, Kocaelispor bu sezon ligde kaldı. Elbette İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın samimi desteğini, Vali Ercan Topaca’nın kendisini riske atarak verdiği desteği de büyük saygı ve takdirle karşılıyorum.

Ama en büyük pay, Orhan Görsen ve arkadaşlarınındır. Sevgili Kamuran Akşar, 70’li yaşlarında üzerine eşofman giyip takımın başında sahaya çıkıyorsa, bu kulübün ruhu hala yaşıyor demektir.

Bu sezon bizi tamamen öldürmek, gömmek istediler. Olmadı, yapamadılar. Kocaelispor, bu kentte direnişin, başkaldırının bir sembolüdür. Bu kentin ruhunun öldürülemeyeceğinin açık ifadesidir. Bir gün, yeniden şanlı tarihimize döneceğiz. Yeniden Süper Lige çıkacak, Avrupa kupalarında ülkemizi temsil edeceğiz. Şimdi, ilk iş önümüzdeki sezon bu ligde (4 ncü küme) şampiyonluğa oynayacak bir takımı yaratabilmektir.

Bakın, önümüz seçim dönemi. Gelsin büyüklerimiz. Bu kentin kulübüne karşı yürüttükleri gereksiz kin ve düşmanlıktan vazgeçsinler. Destek versinler. Kocaelispor’un borcu atla deve değil. Transfer yasağı kalkabilir. Gelecek sezon bu ligde uzak ara şampiyon olacak bir takım kurulabilir. Bu son fırsat. Gelsinler, el versinler. Affedelim. Birlikte Kocaelispor’la güzel günlere yürüyelim. Sevgili Orhan Görsen, iyi ki varsın. Biz Kocaelisporlular sana şükran borçluyuz. Tarih, seni ve bu genç çocukları mutlaka yazacaktır.

Kaynak: Özgür Kocaeli
Okunma :3036