Alt liglere taviz yok!
 
  Alt liglere taviz yok!   

TAHKİM Kurulu’nun şike kararlarını açıklarken yaptığı indirimlerin yankıları sürüyor. Dikkat çeken isim ise tartışmasız Gençlerbirliği’nin eski kalecisi ve cezası 3 maça çekilen Serdar Kulbilge. Daha önce Profesyonel Disiplin Kurulu’ndan Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçının sonucunu etkilemeye teşebbüsten “Resmi müsabakalardan iki yıl men” cezası alan Serdar Kulbilge’nin cezasını Tahkim Kurulu rekor indirime giderek üç maç men cezasına çevirdi. Gerekçe olarak Disiplin Talimatnamesi’nin 37. maddesinin gösterildiği karar neticesinde Serdar Kulbilge’nin cezasında; iki yılda ortalama altmış maç oynayacağı farz edilirse, toplam 57 maçlık bir indirim yapılmış oldu. Ancak, Süper Lig futbolcuları ve takımları için kritik kararlar alınırken sezon içinde alt liglerdeki yaptırımlar ise bir hayli can yaktı. Ve aradaki bu büyük fark gözlerden kaçmadı...

Alt liglerde asla taviz uygulanmıyor

Şike kararlarının altına imza atan ve indirimler yapan aynı Tahkim Kurulu’nun, 24 Mayıs 2012’de açıkladığı ağır cezalara bakınca adaletin alt liglerde tavizsiz uygulandığı dikkat çekti. O tarihteki PFDK kararlarında 2. Lig’de Körfez Futbol Kulübü’nün, Çankırıspor ile oynadığı ve 1-1 sonuçlanan karşılaşmada çıkan olaylar nedeniyle sporcularına toplamda 32 maç ceza verilmişti. Körfez Futbol Kulübü futbolcusu Gökhan Bozkaya ise 3 maç rakip sporcuya yönelik şiddet, 5 maç güvenlik görevlisine yönelik şiddet ve 8 maç da belgelerin haksız kullanımından (bu belgelerle ilgili Federasyon’un sitesinden açıklama yapılmadı) toplam 16 resmi müsabakadan men cezasıyla takımının aldığı toplam cezanın yarısına çarptırıldı.

Tahkim Kurulu tüm itirazları reddetmişti

Yine aynı maçta Körfez Futbol Kulübü oyuncuları Gökhan Kolomoç ve Samet Katanalp 5’er, Ercan Ağaçe ile Yasin Yener 3’er maç ceza almıştı.
Sezon içinde ise Siirtspor futbolcuları Ahmet Taş ve Erhan Ölker, Beylerbeyi maçı sonunda çıkan kavgalardan dolayı 5’er maç cezaya çarptırıldı. Ancak bu takımlar ve futbolcular için Tahkim Kurulu’na yapılan itirazlar reddedilmiş, cezalar onanmıştı.
Aynı Tahkim Kurulu, şike soruşturmasının baş aktörlerinden Serdar Kulbilge’nin cezasında yaptığı rekor indirim haricinde İbrahim Akın’ın üç yıllık cezasını, bir yıl indirime giderek iki yıla çekti.
Ümit Karan’ın iki yıllık hak mahrumiyetini de iki yıl müsabakalardan men cezasına çevirdi.

37. MADDE NE DiYOR?

SPORTMENLİĞE AYKIRI HAREKET - Sportmenliğe veya spor ahlakına aykırı hareket eden, tutum ve davranışlarıyla TFF’nin saygınlığını zedeleyen ya da futbolun değerini düşüren futbolcuya bir ila üç maç ceza verilir.,

 

Kaynak: Hürriyet
Okunma :2234