Geçmişini mumla arayan takımlar
 
  Geçmişini mumla arayan takımlar   

Eski adıyla Birinci Lig'de, geçmiş sezonlarda yer almış takımlardan 16'sı, çeşitli nedenlerden dolayı profesyonel liglere veda etmek zorunda kaldı. İstanbul'un en eski spor kulüplerinden Adalet, etkinliğini yıllar önce durdururken, Vefa, Feriköy, Malatyaspor, İzmirspor, Beykoz 1908, Bakırköyspor, Aydınspor, Akçaabat Sebatspor, Zeytinburnuspor, Zonguldakspor ve Yeşildirek takımları amatör kümelerde mücadele edip, eski günlerini adeta mumla arıyor. Erzurumspor, Vanspor ve Petrolofisi futbol faaliyetlerine son verdi. Beyoğluspor ise amatör liglerde mücadele etmezken, sadece 18 yaş altı takımı ile futbol faaliyetini sürdürüyor.

“Bir zamanlar maziye bak”

Futbol faaliyetlerini artık sürdürmeyen Adalet Kulübü, Vanspor, Erzurumspor ve Petrolofisi'nin yanı sıra, halen amatör kümelerde yer alan 12 takımın Birinci Lig'de (Şimdiki adıyla Süper Lig) oynadıkları dönemlerdeki istatistikleri şöyle:


Not: Puanlama, takımların liglerde yer aldığı dönemlerde uygulanan puan sistemine göre yapılmıştır.

Amatör liglerdeki durumları

Amatör liglerde mücadele eden takımların son durumları şöyle:
Malatyaspor: Bölgesel Amatör Lig'de (BAL) 4. Grubu son sırada tamamladı.
İzmirspor: BAL Ligi'nde 9. Grubu 4. sırada bitirdi.
Feriköy: BAL Ligi 11. Grubu son sırada tamamladı.
Beykoz 1908: BAL Ligi 11. Grubu 6. sırada tamamladı.
Zeytinburnuspor: BAL Ligi 13. Grubu 10. sırada tamamladı.
Vefa: İstanbul Süper Amatör Lig 4. Grubu 1. bitirdi.
Bakırköyspor: İstanbul Süper Amatör Lig 6. Grubu 8. sırada tamamladı.
Yeşildirek: İstanbul 2. Amatör Lig'de mücadele ediyor.
Aydınspor: Mücadele ettiği amatör ligden çekildi.
Akçaabat Sebatspor: 3. Lig'den BAL Ligi'ne düştü.
Zonguldakspor: Adı değişti ve amatör ligde mücadele ediyor.
Beyoğluspor: 18 yaş altı takımı ile futbol faaliyetini sürdürüyor.

Kocaelispor ve Diyarbakırspor 3. Lig'e düştü

Birinci Lig'de yıllarca mücadele etmiş Diyarbakırspor ve Kocaelispor, bu sezon 3. Lig'e düşerek, profesyonelliği kaybetmenin sınırına geldi. Ayrıca geçmişte 10 sezon Birinci Lig'de mücadele eden Altınordu da yine bu sezon 3. Lig'e düşen takımlar arasında yer aldı.

Bu sezon küme düşen Diyarbakırspor, Kocaelispor ve Altınordu ile bu lige yeni yeni yükselen Fatih Karagümrük dışında Kırıkkalespor, İstanbulspor, Yimpaş Yozgatspor, Dardanelspor ve Ankara Demirspor da Üçüncü Lig'de mücadele ediyor. Üçüncü Lig'de yer alan ve geçmiş dönemlerde Birinci Lig (Şimdiki adıyla Süper Lig) tecrübesi yaşamış takımlar ve performansları şöyle:Hasret çekenler

Birinci Futbol Ligi'nde yıllarca oynayıp, uzun yıllardır yeniden yükselme hasreti çeken takımların başında Vefa geliyor. İstanbul'un köklü kulübü 38 yıldır Birinci Lig hasreti çekiyor. Ayrıca, Birinci Lig'de başarılı sezonlar geçiren Beykoz da 36 sezondur ligden ayrı durumda bulunuyor.Okunma :2547