Kocaelispor Yönetim Kurulu Basın Açıklaması
 
  Kocaelispor Yönetim Kurulu Basın Açıklaması   

Geçtiğimiz 15 günlük süreçte, Kocaelispor'un geleceğini yakından ilgilendiren açıklamalar ve süreçler, başta taraftarımız olmak üzere, tüm kent halkının düşüncelerinde karışıklığa sebep olmuştur.

Ancak, Yönetim Kurulumuz, bu gelişmeleri sadece gözlemlemektedir. Bütün bunlardan çıkardığımız sonuç, bir kez daha çok net görülmüştür ki, Kocaelispor'un gerçek sahibi, taraftarları ve Kocaeli halkıdır.


Kocaelispor Yönetim Kurulu olarak, taraftarlarımız ve Kocaeli Halkı adına, bir karar almak zorunda olduğumuzu da, bu vesile ile belirtmek isteriz.


Öncelikle, son günlerde yaşanan gelişmeleri ana başlıklarıyla özetleyecek olursak;
- 01 Haziran 2011 tarihinde, Körfez Belediye Başkanı, şehir idari ve mülki amirlerinin de onaylamasıyla, Kocaelispor FK Projesi detaylarını basın açıklaması ile duyurmuştur.
- Eş zamanlı, kentimizde yaşayan bazı işadamları, basın aracılığıyla, projelerini ve yönetime talip olduklarını kamuoyuna duyurmuştur.
- Eski Başkan ve yöneticilerden oluşan bir grubun girişimiyle, KEV Sefa Sirmen tesislerinin, Kocaelispor'a devri konusunda, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile bir takım temaslar yapılmıştır. İki tarafın birbirleriyle temasları ve sonuçlarını, basın aracılığıyla takip ettik, etmeye devam ediyoruz.
Kocaelispor Yönetim Kurulu olarak, bu süreçlerin dışında, var olan durumu, bir kez ve son kez daha, taraftarımız ve halkımızla paylaşmak istiyoruz. Bu gerçekler, alacağımız kararda ana etkenleri oluşturmaktadır.

Buna göre;
- Liglerin başlamasına 10 hafta gibi kısa bir süre kalmıştır.
- 9 futbolcumuzun, 31 Mayıs 2011 tarihi itibariyle sözleşmeleri son bulmuştur. Bu futbolcularımızın, 2009 ila 2011 yıllarından kalma 3.261.000 TL alacağı bulunmaktadır.
- TFF'ye mevcut lisans borçları sebebiyle, bu sene için, yeni transfer yapmanın mümkün olmadığı / olamayacağı görülmektedir.
- Sözleşmesi devam eden futbolcularımızın, 2010-2011 sezonundan 229.000 TL alacağı bulunmaktadır.
- 30.04.2011 tarihi itibariyle, 30 kişiden oluşan personelimizin, geçmişe dönük ödenmemiş maaşlarının toplamı 525.000 TL'dir.
- Geçmiş yönetim dönemlerinde işlerine son verilmiş veya istifa etmiş 27 personelimize, kıdem ve ihbar tazminatları hariç, ödenmemiş maaşlarının toplamı 267.000 TL'dir.
- Geçmiş yıllarda takımda forma giymiş yabancı futbolcular ve bu futbolcuların transfer edildiği kulüplere ödenmemiş bonservis alacaklarının, faizleri hesaplanmamış bedelinin 4.500.000 TL olduğu görülmektedir.
- UEFA tarafından, bu bedellerin tamamı veya bir kısmının ödenmesi ile ilgili kulübümüze ihbarname gönderme riski her an için geçerlidir. Bu ihbarnamelerin gelmesi durumunda, bu sefer direk bir alt lige düşürülme tehdidi, sıcaklığını korumaktadır.


Bu gerçekler ışığında, ve ayrıca, taraftar web sayfalarında taraftarlarımızın yaptığı değerlendirmeleri de göz önüne alarak, çoğunluğun onayladığı, Kocaelispor FK projesine, yönetim olarak sıcak bakmaktayız.


Taraftarımızın, bu konudaki en büyük hassasiyeti, 2011-2012 sezonunda, liglerde sadece bir tane Kocaelispor adının olmasıdır. Bunun için gereken, Kocaelispor Kulübü Dernek'inin fesih edilmesidir. Fesih, ancak olağanüstü kongrede, genel kurul iradesi ile olabilmektedir.


Bu sebeple, futbolcu ve personelimizin, geçmiş haklarını korumak adına, bir müddet daha, yönetime devam edeceğiz. Bu hakların sağlanmasına müteakip, olağanüstü kongre kararımızı, tarihiyle birlikte açıklayacağız. Fakat bu karar, bugün için geçerlidir.
Bu açıklamayı, bugün yapıyor olmamızdaki amaç, şeffaflık ve tarafsızlık adınadır. Kocaelispor fesih edilmesin diye düşünenler, daha da geç olmadan, somut adımlar atabilsinler diyedir.

Kocaelispor Yönetimi'nin kapısı, her türlü girişime açıktır. Kocaelispor Fesih yoluyla kapatılacaksa, buna kongre iradesi karar verecektir, ancak, herhangi bir somut girişim olmaksızın, sadece kişisel endişeler ve menfaatler ile, kongre süreci sonrası Kocaelispor'u yaşatmak, yıllardır eğik olan başımızı, daha da eğecektir. Bu durumun hasıl olması, tüm Kocaelispor sevdalılarını, derinden üzecektir.


Somut adım hazırlığı içerisinde olan bir oluşum var ise, bunun doğru adresi, Kocaelispor Yönetimi'dir. Şu an için, tek somut adım, Kocaelispor FK projesidir. Bunun dışında, bizimle, bugün, bu saate kadar, bu amaçlı bir iletişime geçen olmamıştır. HodrimeydanTaraftar Derneği nezdinde, birtakım girişimler olmuştur. Yapılan görüşmelerle ilgili, Sn Taşkıran kamuoyuna, ayrıca gerekli açıklamalarda bulunacaktır.


Son söz olarak, bu almış olduğumuz kararla gurur duymuyoruz, tam tersine derin bir üzüntü içindeyiz. Bizleri, böylesi bir tarihi kararı almaya iten yaşanmışları ve süreçleri, tüm Kocaelispor sevdalılarımız bilmektedir. Buradan, bu süreçlerin oluşmasına sebep olan geçmiş yanlış kararları alanlara, bir kez daha teessüflerimizi iletiyoruz. Kocaelispor ismi, sonunda FK da olsa, asla eskisi olmayacaktır. Buna vesile olanları, kendi vicdanlarıyla başbaşa bırakıyoruz.

Saygılarımızla....

Çağatay SÖZER
Kocaelispor Basın Sözcüsü

 

Korfez.ORG

Okunma :4619