Yunus Pehlivan Basın Toplantısı Yaptı
 
  Yunus Pehlivan Basın Toplantısı Yaptı   

Yunus Pehlivan'ın Basın Toplantısı :

"Bugün burada,bir süredir Kocaelispor basınını ve Kocaeli kamuoyunu meşgul eden çalışmamızla ilgili olarak,sizleri ilk ağızdan bilgilendirmek için toplamış bulunuyoruz.Basın toplantımızın ilimize ve ilimiz futboluna hayırlı olmasını diliyorum.Buraya kadar zahmet edip gelen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Bildiğiniz üzere futbol,ortaya çıktığı günden beri dünyamızın en çok ilgisini çeken,kitleleri peşinden sürükleyen;kimimiz için bir sevda,kimimiz için bir alışkanlık ve kimimiz için bir tutkuya dönüşmüş spor dalıdır.

Ülkemizde futbol kültürünün,hemen hemen bütün illerimizde var olduğunu söylersek yanlış söylemiş olmayız.Ancak bazı illerimizde çok daha derin,çok daha anlamlı ve hatta günlük yaşamı etkileyecek düzeyde olduğunu da itiraf etmeliyiz.İşte o illerin bir tanesi de hiç kuşkusuz Kocaeli`dir.Bu kent amatör ve profesyonel branşlarda futbolu hep önemsemiş,Türk futboluna sayısız yıldız kazandırmış önemli bir kenttir.Bu çerçevede 1966 yılında kurduğu Kocaelispor ile büyük başarılar yapmış,Avrupa kupalarına katılmış,Türkiye kupasını müzesine götürmüş hep başarıyı hedefleyip kovalamıştır.


Ne yazık ki böylesine parlak dönemlerin ardından son yıllarda bir kısır döngüye kapılarak,arzu etmediğimiz ve içimizi acıtan olumsuzluklarla boğuşmak zorunda kalmıştır.İyi niyetli olduğuna inandığım yada inanmak istediğim bütün girişimler ve çabalar sonuç vermemiş ve tablo giderek bozulmuştur.Bugün, bu duruma düşmenin sebeplerini yada müsebbiplerini tartışmak istemem.Spor kamuoyumuz bunların analizlerini yapıyor ve yapmaya da devam edecek.Bu noktada itiraf etmek gerekir ki, idari arızaların giderilmesi ve yönetilmesi her zaman mümkün olabilir;ama ekonomik zafiyetlerin ve çöküntülerin giderilmesi o kadar kolay olmamaktadır..Hele hele Kocaelispor`un bugünkü mali yapısını düzeltmek neredeyse imkansız hale gelmiştir.İşte bu noktada, yaşanan bu kan kaybını durdurmak,gönül verdiğimiz yeşil siyah renkleri yaşatabilmek ve İzmit İsmetpaşa Stadyumu`nu yeniden Türkiye`deki kulüplerin korkulu rüyası haline getirmek için benim söyleyecek bir şeylerim var diyerek yola çıktım.


Birazdan sizlerle paylaşacağım projemizi ve bu projeyle ilgili bugüne kadar katettiğimiz aşamaları,yukarıda izah etmeye çalıştığım gerçekleri göz önünde bulundurarak değerlendirmenizi rica ediyorum.Yine bu doğrultuda,beni ve ekibimi sadece iyi günde değil,kötü günde de yalnız bırakmamanızı istiyorum.Taki iyi niyetimizden,yeşil siyah renklere bağlılığımızdan ve doğrulardan saptığımız zamana kadar.

Malumunuz olduğu üzere şu anda Körfez spor ve Kocaelispor 2.ligde mücadele ediyor.İkisi de bu kentin takımları.Ben diyorum ki : Kocaelispor dursun.(Kapatılması yada kapısına kilit vurulması gibi bir şey olmasın) Körfez spor olağanüstü kongre kararı alsın.Bu kongrede renkleri yeşil,siyah olarak değiştirilsin.Maçlarını İsmetpaşa Stadyumu`nda oynasın.Yönetim kurulu Kocaeli`nin tamamını kapsayacak şekilde oluşturulsun.


Kurulacak takım, geçen sene Kocaelispor adına ter döken kaliteli,ahlaklı ve genç futbolcu arkadaşlarımızla,aynı şekilde Körfez Spordan zikredilen özelliklere sahip futbolculardan oluşsun.Bir kaç mevkiye çok iyi nokta transferleri yapılsın.İyi bir teknik ekiple yola çıkılsın ve ilk yılında Bank Asya hedefi mutlaka gerçekleşsin.İkinci yılda Süper Lig hedefi konsun ve bu hedefe ulaşmak için bütün bir kent el ele versin ve Kocaeli futbolu layık olduğu zirveye yükselsin, bir daha geri dönmeyecek şekilde yükselsin istiyoruz.Bunu yaparken,”hazıra dağlar dayanmaz” atasözünden yola çıkarak,alt yapıyı çok önemseyelim.Elimizdeki tüm genç yeteneklerimizi,bölgemiz ve ülkemizin her köşesi taranarak gelecek vadeden gençleri,A-2 ve diğer branşlarda değerlendirelim.Onlara bütçemizden önemli kaynaklar aktaralım.Her zaman alttan gelen oyuncular önceliğimiz olsun.


Bugüne kadar,kentimizin valisi,büyükşehir belediye başkanı,bakanımız ve milletvekillerimiz,kanaat önderlerimizle yaptığım görüşmelerden ve istişarelerden , edindiğim izlenim beni ziyadesiyle memnun etmiştir.Ayrıca Kocaelispor`a gönlünü vermiş bütün imkansızlıklara rağmen, onur mücadelesi veren futbolcu kardeşlerimin bu projeyle ilgili heyecanları,heyecanıma heyecan katmıştır.Bu çerçevede onlarla ve kulüp çalışanları ile helalleşme konusunda aşağı yukarı anlaşılmıştır.Ayrıca siz değerli basınımızın anlayışı ve desteği her türlü takdire değerdir.Kocaelispor taraftarlarının ve sevenlerinin olumlu tepkileri cesaretimi artırmıştır.


Artık yeni bir dönem başlıyor.Bütün Türkiye`nin konuşacağı,gıpta edeceği bir yapılanmanın arefesindeyiz.Geri dönüşü olmayan bir yola girdik.Allah hepimizin yardımcısı olsun.Bu yola çıkarken, işimin ne kadar zor olduğunu,yükümün ne kadar ağır olduğunu bilerek hareket ettim.Benim çabam,kendimle ilgili bir siyasi beka çabası değildir.Tek çıkış noktam geçmişte Fenerbahçe`yle,Galatasaray`la,Beşiktaş`la,Trabzonspor`la ve diğer büyük takımlarla mücadele eden bu kentin takımına bir kalp nakli yaparak,bugün ismi hiç duyulmamış belde takımlarıyla oynamaktan ve hatta gelecekte adı sanı duyulmamış köy takımlarıyla mücadele etmek zorunda kalmaktan alı koymak ve önüne geçmektir.Yeşil siyah renklerin dünyanın en güzel renkler olduğunu bütün futbol dünyasına yeniden hatırlatmaktır.Bu projenin hayata geçmesini istemeyen,köstek olmaya çalışan herkese seslenmek istiyorum.Karanlığa küfretmek yerine kalkıp bir mum yakmak daha iyidir.Gelin sizde bize destek verin bir olalım,iri olalım ve diri olalım.


Kulübün ismi konusuna sorulan bir soruya Pehlivan,”Federsayona yapılacak müracaat, şimdiye kadar yapılmış sıradan müracaatlar olmayacak, bizim birinci tercihimiz Kocaelispor ismi olsun peşinden de futbol kulübü olan FK kelimesi gelsin Kocaeli kelimesi mutalara yaşayacak” dediBEN KOCAELİSPORLUYUM
Pehlivan açıklamalarına şöyle devam etti; “Kentin üst liglerinde takımımın olmaması beni üzüyor.Türkiye`de 1800 belediye var, bunlardan hangi biri futbolla içli dışlıdır. Ben futbolu seviyorum, Kocaelisporun bu durumu benim içimi acıtıyor. Ben ordu doğumluyum Kocaeli-Ordu maçında içimi dinledim. Sadece Kocaelispor`un gol atmasını istedim, ordu gol attığı zaman üzüldüm. Ben Kocaelisporluyum, bu kentte yaşıyorum, bu kentin ekmeğini yiyorum, biz kentin takımını yeniden yükselteceğiz, insanlar o renge o armaya hasta bağlılar.


Biz kentin takımını yeniden yükselteceğiz. İnsanlar o renge o armaya hasta bağlılar. Kocaelispor kapatılmazsa bu sene 3. lige diğer sene amatöre düşer, iyi mi olur? Kocaelisporlu futbolcularla bunu konuştuk. Bu projenin içinde yer alır mısınız diye sorduk, alırız dediler. Biz çıktığımız yolda sonuna kadar ilerleyeceğiz, dönüşü yok.


Kocaelispor`un maddi durumunun şu anda çözülmesi mümkün değil. Eğer bir şey olursa 50-60 trilyon para harcayacak biri çıkıp borçları ödeyecek, sonrada transfer yapacak. Böyle birisi varsa gelsin FK`ya destek versin, biz süper lige çıkalım.

1980 darbesinden sonra tüm partiler kapatılıp yenileri kuruldu. Hepsi isimlerini değiştirdi. CHP daha 10 senelik bir parti kurulmasına rağmen Deniz Baykal ‘biz Atatürk`ün partisiyiz` diyor hala.

Bazı kulüplerin fiyatını parasal olarak ölçemeyiz. Birisi gelip bana dese ‘Körfezspor`u istiyorum` dese ‘kaç para istiyorsun` dese bizim kulüp değerimiz 20 trilyonun üzerinde ama manevi değeri çok daha yüksek.
Kcaelispor kötü yönetilerek tüketilmiştir. Biz bu markayı yaşatmak istiyoruz. Bu marka yine Türkiye`nin en çok konuşulan markası olacaktır. Çok büyük bir işin içerisinde giriyorum.


Kulüp çalışanları için 1.4 trilyon ödeme yapılacak. Bununla ilgili bir planım var. Benim planlarım alışık olduğunuz planlar değil. Muhtemelen Temmuz`a kadar bu ödemeyi yaparız. Kocaelispor`la özdeşleştiğiniz zaman biz artık yeni Kocaelispor diyelim. Yeni takımın Körfez takımına göre avantajı olacak. Biz önceden finansman temininde bulunurken Körfezsporu kullanıyorduk, şimdi Kocaelispor`u kullanacağız. Finansımızı Kocaelispor üzerinden sağlayacağız. Göreceksiniz çok kolay bir şekilde kulübü yöneteceğiz.

Parasal bir sıkıntı çekeceğimizi sanmıyorum. Para konusunda hovarda olmayacağız. Taraftar geçen sene izleyeceği futbolcuları izleyecek bu sene. Taraftara sesleniyorum, yeni kurulacak takımı çok iyi desteklemelerini istiyorum sadece ama sadece tribünde olmalarını istiyorum.
Kulüp başkanı büyük ihtimalle Körfezspor un başkanı Cenk Karaloğlu olacak. Yeni yönetim kurulu oluştururcağız. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Haftalık toplantılar olacak, herşey kurumsal olacak Bende bu toplantıları kaçırmamaya çalışacağım.


Bu kulüpte verilen sözler tutulacak. Pazar günü maç oynayacağız, futbolcular pazartesi günü primini parasını alacak. Futbolcularla görüşüyorum bunları anlatıyorum. Onlarda maddi konuda sıkıntılı. Bana gelip ‘babamdan 20 milyon alıyorum ayıp` diyor. Kocaelispor`dan bahseden bu kenttekiler, daha Kocaelispor`a 1 trilyonluk bir gayrimenkul bir gelir kaynağı sağlamamışlardır. Kocaelispor`un bir mekanı bile yoktur.

A 2 takımı kuracağız. Kocaelispor Körfez bünyesinde olan gençleri A 2`de toplayacağız. Tüm branşlarda mücadele edeceğiz. Hiç bir yetenekli futbolcuyu elimizden kaçırmayacağız. Bütçemizin 4'te 1'ini alt yapıya harcayacağız. Pahalı transferler yapmak yerine alttan gelen futbolcuları değerlendireceğiz. Bu planları kesinlikle uygulayacağız. Sadece futbolda değil basketbol ve spor branşlarına da önem vereceğiz. FK`ya Spor Toto, İddia gibi gelirler gelecek. Bu da yılda 1.4 trilyon gibi bir tutar. Tüm Kocaeli`de ki sanayi kuruluşlarını, bu şehirden para kazanan, atmosferini kirleten insanlardan Kocaelispor`a sahip çıkması için gerekli girişimler yapılacak. İnsanlar Kocaelispor FK`ya para verince o paranın nereye gittiğini bilecek. Eskiden olduğu gibi bizim dönemimizde olmayacak.

Benim yaptığım çalışmayı propaganda olarak algılanmasın. Ben siyaset yapmıyorum. Ben milletvekili adayı değilim ki. Bu işi siyasete sokmak yanlış olur.

Bizim modelimiz Bucaspor modeli olacak. Yönetim kurulunu yaparken her taraftan arkadaşlar olacak. Gölcük, Gebze, Karamürsel. Her kesimden isimleri yönetime alacağız. Bir müddet sonra birisi gelsin benim üzerimden bu yükü alsın. Ben çok uzun süre bu yükü taşıyamam.
Kocaelispor kapanırsa eski yöneticiler eski borçları ödeyecek diyor. Bu yanlış açıklanıyor. Bugün bile bu tebligatların yapılması gerekiyor. Bu borçlar mutlaka o yönetimlere dönecek. Mutlaka ödenecek.


Yıllık bütçenin 4-5 trilyon olacağını tahmin ediyorum ama biraz kulüp oluşsun daha sağlıklı bakarız.


2-3 yere iyi transferler yapacağız. Bu takım bu birlikteliği sağladığı zaman, taraftarımız tribünde olduğu zaman süper lige çıkacağız. Biz 1 trilyon 2 trilyon verip isimi olan futbolcuları getirecek değiliz.


Taraftar çok önemlidir. İsmetpaşa`yı çok önemsiyoruz. İsmetpaşa`da taraftarın önünde oynarsak maçlara 1-0 önde başlarız. Çünkü gelen futbolcu psikolojik baskı içinde olacak.


Körfez spor un şu anda büyük bir borcu yoktur. Sadece 375 bin TL futbolculara bir maç başı ödemelerimiz var. Bunu da ödüyoruz şu anda. SSK borcumuz yok. Üçüncü şahıslara borcumuz yok, vergi borcumuz yok. Körfezin borcu var diyenler hakaret etmiş olurlar."


 
Okunma :5196